Prednášky

Na ZŠ brehy v Námestove prebieha v roku 2013 projekt o Histórii Oravy so zameraním na Plátennícku históriu. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a naše deti začínajú poznávať so záujmom čarokrásnu históriu naších dejín Oravy. Počas prednášky som poďakoval Mgr. Jane Gogolákovej za zrealizovanie zaujímavého projektu, čo prítomní žiaci odmenili potleskom.

Dejiny Oravy sú jedným veľkým smetiskom, kde ešte môžeme nájsť nejeden poklad...len sa v ňom treba poriadne pohrabať. Ja Vám jeden taký poklad dnes predstavím. Asi takto sa začala moja prednáška pred plnou triedou zvedavých očí deviatakov. Stručné zhrnutie čarokrásnych dejín Oravy od čias mocných Valachov, ktorí ochraňovali karavány so soľou, meďou a rôznym tovarom pred zbojníkmi ukrývajúci sa v hustých okolitých pralesoch, až po zlatú éru Oravského ľudu v 19.-20.storočí a bola významnou udalosťou pre ďalšie generácie Oravcov, zaujalo nepoznanou históriou, ktorú ešte nikdy nepočuli. Počudovanie z ich tvári bolo viditeľné, keď sa dozvedeli, že keď v Amerike pobehovali medzi bizónmi ešte len indiáni, územie Slovenska sa stalo  súčasťou  Veľkého uhorského ochodu a v manufaktúrach pracovali tisíce ľudí. Prekvapila ich aj informácia, že Slovensko bolo zlatou pokladnicou Rakúsko-Uhorska, ktoré na jeho zlate bohatlo, len Slováci nie. Neskôr po prednáške o modrotlači na Orave mali možnosť uvidieť aj vzorkovniky modrotlače z roku 1912. Po prednáške sa začala hodina otázok a odpovedí. 

Môj dojem z prednášky bol pozitívny, lebo to bola moja prvá prednáška o histórii Oravy.Potešila ma hlavne spätná väzba od rodiča, ktorý ma o niekoľko hodín po prednáške zastavil na ulici a porozprával mi o nadšení ich syna, ktorý vraj s až neuveriteľným oduševnením im doma rozprával o prednáške, ktorá ho nesmierne zaujala.

 

Miroslav Hajdučík