Modrotlač

1. Mokré stránky s vzorkami modrotlače som musel najprv opatrne rozlepiť, niekoľkokrát poprekladať súchými papiermi, ako to vidieť na obrázku dole, aby odsali vlhkosť z látok.  Teraz som mohol  začať s mravenčou prácou čistenia niekoľko stoviek suchých vzorkovníkov látok.

 

2. Proti spóram uschnutých plesní som sa chránil gumovými rukavicami, respirátorom a okuliarmi. Na ich odstraňovanie som používal štetec, penovú hubku, nožík a jemnú handričku na konečné vyčistenie.

3. Všetky vzorky boli pod nánosom plesní, ktoré sa odstraňovali veľmi ťažko.

,

 4. Čistenie jednej vzorky a vloženie do vzorkovníka trvalo približne 5 minút.

5. Pre ukážku som si zobral vzorku 299, ktora patrila medzi stredne znečistené. Najprv som suchým štetcom odstránil hrubú nečistotu  z látky, ktorú nebolo takmer vidieť od nánosu plesní.

6. Na rad prišla suchá hubka, s ktorou sa dali s použitím primeranéj sily plesne a nečistoty slušne odstrániť. Techniku čistenia látok som nikde nevyčítal a tak som si poradil, ako som vedel.

7. Potom prišiel na rad znova jemný štetec, ktorý začína odhaľovať vzorku modrotlače.

8. Tu prišla na rad jemná handrička, ktorou sa látka s modrotlačou  dočistila a preleštila.

9. Očistenú látku nožíkom jemne odstránim z papiera a čaká ju posledný očistný úkon.

10. Látka pri čistení sa na koncoch zoztrapkala a tak prišli na rad nožnice, ktorými sa poodstrihovali uvoľnené nite a touto operáciou sa vlastne celé čistenie vzorkovníka modrotlače  s roku 1913 ukončilo.

11. A toto je výsledok niekoľkominútovej snahy zachovať dedičstvo našej minulosti. Ja som s výsledkom spokojný a čaká ma ešte minimálne 700 týchto malých vzoriek.

12. Rozdiel medzi pôvodnými, takmer znehodnotenými vzorkovníkmi a  tými, čo prešli mojími rukami, je viditeľný.

13. Nastáva slávnostné založenie do nového vzorkovníka, na ktorý som použil album na fotky a tu môžu vzorky modrotlače  pretrvať ešte niekoľko storočí.

14. Takto sa začína pomaly staro-nový vzorkovník zapĺnať.

15. Album - vzorkovník obsahuje vyše 600 ks jedinečných artefaktov modrotlače z Oravy v roku 1913. S hrdosťou môžem povedať, že vlastním jedinečnú ukážku umu a zručnosti Slanických tlačiarov modrotlače, ktorá ma udivuje svojou fantáziou a farebnosťou.

Keď to tak prepočítam, keďže denne som sa mohol tejto práci venovať asi tak dve hodiny, tak mi to trvalo asi mesiac  záchranných prác.Ale výsledok stojí za to!